Czy Google i Facebook nas podsłuchują?

Czy Google i Facebook nas podsłuchują?

Internauci od wielu lat snują teorie spiskowe dotyczące rzekomego podsłuchiwania każdego z nas przez Facebook czy Google. Taki pogląd nie bierze się znikąd. Na pewno nieraz ogarniało Cię dziwne uczucie, że urządzenia mobilne słyszą, o czym rozmawiasz z przyjacielem, dzieckiem, rodzicem, sąsiadem. Przerażasz się, gdy niedługo po konwersacji w Twojej przeglądarce zaczęły pojawiać się reklamy produktu lub usługi, o której właśnie niedawno dyskutowałeś. Czy to znaczy, że Facebook i Google nas podsłuchują? Jak jest naprawdę? 

Jak Facebook nas podsłuchuje? 

Warto podkreślić to wszem wobec – Facebook nas nie podsłuchuje. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy szpiegowani. Odpowiadają za to tzw. moduły śledzące, które znajdują się w każdej przeglądarce. Ulokowała je w tym miejscu aplikacja – w momencie, gdy odwiedziłeś dowolną stronę na Facebooku. Moduł śledzący wysyła z powrotem sygnał do programu. Informuje o Twoich odwiedzinach na danej stronie, dzięki czemu Facebook jest w stanie udostępniać Ci reklamy powiązane z danym serwisem. Platforma dysponuje zaawansowanymi mechanizmami zbierania danych, kierowania i personalizacji reklam. Pozyskuje bardzo dużo informacji o przepływie użytkowników (czego szukają, jak zachowują się na konkretnych witrynach). 

Morten Rand-Hendriksen, kanadyjski TikToker, podkreśla, że od modułów śledzących nie da się uciec. Masz z nimi do czynienia nawet wtedy, gdy nie posiadasz konta na Facebooku. Jedynym ratunkiem jest stałe usuwanie plików cookie

Skąd Facebook wie, o czym rozmawiasz z innymi? „Szpiegowanie” w praktyce

Facebook i Google udostępniają sobie wzajemnie swoje dane, kooperują ze sobą. Te aplikacje namierzają dwa sąsiadujące ze sobą – przez jakiś czas – telefony. Im dłużej to trwa, tym większa szansa, że właśnie spotkali się dwaj znajomi. Facebook pamięta ostatnie dziesięć odwiedzonych witryn dla każdej z tych osób. Nie bój się o swoją prywatność. Wszystkie opcje są powiązane z kodem urządzenia, a nie profilem osobistym (kontem na mediach społecznościowych). 

Facebook domyślnie zakłada, że znajomi rozmawiali ze sobą o treściach, jakie wypatrzyli na wybranych stronach internetowych. Aplikacja skupia się zatem na udostępnianiu reklam powiązanych z historią przeglądania rozmówcy. Tutaj uaktywnia się mechanizm psychologiczny – błąd potwierdzenia. To jeden z błędów poznawczych, związany z szukaniem potwierdzenia na jakąś tezę. 

Przykładowo: wiesz, że dyskutowałeś z przyjacielem o najnowszych modelach odkurzaczy. Zapamiętałeś to. Gdy później zauważysz reklamę odkurzaczy w przeglądarce, wpadasz w panikę i wyrokujesz, że Facebook Cię śledzi. Nic bardziej mylnego! Mózg ma tendencję do zapamiętywania informacji, które – po prostu – bardziej nam pasują do założonej tezy (to szczególnie widoczne przy zagadnieniach wywołujących silne emocje). Zakładając hipotezę, iż Facebook Cię podsłuchuje, nagle będziesz zauważać reklamy wszystkiego, o czym rozmawiasz w domu. W innej sytuacji nie zwróciłbyś na nie uwagi. 

Morten Rand-Hendriksen jest lekkim pesymistą w kwestii mediów społecznościowych. Uważa, że ciągłe korzystanie z tego samego urządzenia oraz brak różnorodnych znajomości spowoduje, że Facebook będzie wiedział o Tobie prawie wszystko. Według internauty proces zbierania informacji przez moduły śledzące jest bardziej inwazyjny, gdy przebywamy z kimś innym. 

Z jakich narzędzi analitycznych korzysta Facebook?

Jednym z najistotniejszych narzędzi analitycznych Facebooka jest Pixel Facebook. To kod śledzący, którego używa praktycznie każda strona internetowa czy aplikacja mobilna na świecie. Dostarcza dodatkowych informacji o użytkownikach (np. jakie witryny odwiedza dana osoba i ile czasu na nich spędza), udostępnia skuteczniejsze metody dotarcia reklam do danej grupy docelowej. 

Pixel Facebook działa zaskakująco efektywnie z Rankingiem Aktualności, tworzonym przez algorytm Facebooka. Wszystkie operacje odbywają się w połączonych grupach i nie są skojarzone z konkretną osobą – ważniejsze jest to, by informacja trafiła do odpowiedniej grupy docelowej. Marka odnajduje potencjalnego klienta, a kupujący – szukany przedmiot. 

Jakie mechanizmy wykorzystują Facebook i Google?

Facebook daje możliwość prowadzenia kampanii reklamowych typu Lookalike Audiences. Pokazuje wtedy daną reklamę głównie odbiorcom z grupy docelowej, np. kobietom w zbliżonym wieku i miejscu zamieszkania, o podobnym stylu zachowania, ewentualnie zbieżnymi zainteresowaniami. Dzięki machine learning Google i Facebook, które zostały zbombardowane danymi, mogą szybko wyłapać podobne ścieżki zakupowe i poprzedzające je procesy

Facebook i Google pokazują perfekcyjnie, na czym polega selektywna percepcja (mózg traktuje priorytetowo jedynie najważniejsze, emocjonalne informacje) – jeśli coś mocno siedzi w Twojej głowie, to z pewnością pokaże się też w aplikacji, np. ciężarne kobiety nagle wszędzie zauważają mnóstwo dzieci. Można też połączyć to z iluzją częstotliwości (efektem Baader-Meinhof), polegającą na tym, że słowo, nazwa, rzecz czy zjawisko, które zwróciło na siebie uwagę, niepostrzeżenie pojawia się (złudnie) z niespotykaną częstotliwością. To wszystko wzorce mózgu. Facebook i Google działają jak mózg – kiedy zorientują się, że dana informacja ukazała się wielokrotnie, to szukają kolejnych powtórzeń, dopatrują się sekwencji. 

Jak się uchronić przed „szpiegowaniem”?

Mimo wszystko obawiasz się „szpiegowania” przez Facebooka i Google? Istnieje kilka sposobów, by zniwelować to zjawisko.  

Na początku zajrzyj głębiej do ustawień reklam na koncie. Masz możliwość ukrycia reklam od reklamodawców, w której już kliknąłeś lub widziałeś. Zarządzaj swoimi danymi wykorzystywanymi do wyświetlania reklam (mowa głównie o reklamach spersonalizowanych, opartych na aktywności użytkownika w witrynach internetowych i aplikacjach). W ustawieniach Facebooka odnajdziesz obszerną listę zainteresowań, które platforma przypisała do profilu. Tymi wiadomościami można zarządzać lub usuwać. Wszystkie wymienione działania spowodują mniejszą liczbę wyświetlanych, irytujących czy nieinteresujących reklam

Czy Facebook i Google szpiegują? Jak wyjaśniają sytuacje giganci technologiczni? 

Facebook zdecydowanie zaprzecza zarzutom, iż podsłuchuje rozmowy użytkowników. Według rzecznika firmy reklamy wyświetlane są na podstawie zainteresowań danej osoby oraz innych informacji profilowych – to, o czym głośno mówisz, nie ma znaczenia. 

Dowody na niewinność Facebooka i Google

Jedną z najciekawszych teorii, zaprzeczającą szpiegowaniu przez Facebook, jest niemożność uporządkowania tak wielkich zbiorów danych. Informacji jest po prostu za dużo (przecież mamy do czynienia nie tylko z plikami tekstowymi, ale i dźwiękowymi). Niemożliwością jest, by Facebook „zrozumiał”, przetworzył i zeskanował wszystkie wiadomości, pochodzące od kilku miliardów ludzi. 

Ponadto platforma nie ma oddzielnych serwerów, na których zbierałaby wszystkie nagrania i przetwarzała zdobyte informacje. Ciągłe nagrywanie i wysyłanie plików internetowo spowodowałoby szybki spadek baterii – dałoby się zauważyć, iż coś jest nie tak. Nie można także zapomnieć o zakłóceniach – Facebook otrzymuje przytłumione informacje (telefon w kieszeni, obok klawiatury, wpinanie ładowarki), których w pełni nie rozumie. Wychwytuje tylko pojedyncze słowa. To nie czyni go mistrzem szpiegostwa.  

Podsumowanie

Facebook korzysta z danych, technologii i narzędzi dostępnych w większości aplikacji mobilnych (dorzućmy do tego jeszcze kilka modeli z dziedziny probabilistyki). W efekcie otrzymujemy dopasowane reklamy, które szybko trafią na pasujące urządzenia, przynależące do osoby z danej grupy docelowej. Nie ma zatem znaczenia konto na mediach społecznościowych. Najważniejszy jest ruch, jaki generujemy przy pomocy urządzenia mobilnego. 

Szkolenia

Chciałbyś lepiej poznać środowisko reklamowe facebooka, a może interesuje Cię to jak tworzyć viralowe treści i angażujący kontent na Twoich social mediach?

Szkolenia, które oferujemy to przede wszystkim przekazanie praktycznych umiejętności, których wdrożenie zapewni większą skuteczność Twoim działaniom reklamowym w sieci.

Jeśli masz czas na to, aby samodzielnie prowadzić swoją komunikację w mediach społecznościowych, lub po prostu interesuje Cię ten temat, lub chciałbyś/chciałabyś pewniej kontrolować działania agencji lub swojego marketing managera, skorzystaj z naszej oferty szkoleniowej.

Co oferujemy:
1. Skuteczne praktyki w social media, czyli jak tworzyć angażujące treści i reklamy, które zwiększą wyniki sprzedaży (koszt: 2000 zł netto/ 8 h – szkolenie indywidualne);
2. Restauracja w sieci – jak prowadzić komunikację biznesu restauracyjnego, zwiększając liczbę Gości, ilość zamówień online oraz rozpoznawalność restauracji (koszt: 2000 zł netto/ 8 h – szkolenie indywidualne);
3. Usługi – jak promować usługi za pośrednictwem social media (koszt: 2000 zł netto/ 8 h – szkolenie indywidualne).

Marketing rekomendacji

Nic tak skutecznie nie wpływa na pozycjonowanie produktu oraz decyzje zakupowe, jak opinie innych użytkowników sieci. To właśnie dlatego stworzyliśmy społeczność, która bardzo chętnie podzieli się swoją opinią z innymi.

Najpierw dokładnie poznajemy Twój produkt, następnie badamy opinie na jego temat w sieci, tak aby poznać w pełni jak wygląda wizerunek Twojej marki. Razem z Tobą ustalamy cele jakie wypracuje nasz marketing rekomendacji, dobieramy odpowiednie narzędzia a następnie zapoznajemy z Twoim produktem naszą społeczność.

Każdorazowo usługa marketingu rekomendacji zakończona jest szczegółowym raportem z realizacji.

Tworzenie stron www

Stworzymy dla Ciebie witrynę, która przyciąga na dłużej i która sprzedaje! Tworzymy zarówno wizytówki online, rozbudowane witryny, jak również sklepy online.

Korzystamy z usług doświadczonych webdesignerów, specjalistów od UX oraz webmasterów, którzy doskonale znają zachowania konsumentów w sieci.

Projektujemy strony przede wszystkim z naciskiem na to, aby były maksymalnie funkcjonalne dla ich odbiorców.

Nasze www tworzymy wg. maksymy przeprowadzenia użytkownika za rękę, przez content page, po stronę produktową, aż do koszyka i dokonania zakupu. Jeśli marzysz o dobrze skonfigurowanej witrynie, która skutecznie przedstawi Twój produkt i zachęci użytkowników do zakupu, to świetnie trafiłeś!

Co oferujemy:
– tworzenie stron www (landing page, wizytówki);
– tworzenie i konfiguracja sklepów online;
– zarządzanie witrynami.

Social Media marketing

O sile mediów społecznościowych nie trzeba nikogo przekonywać. Powierz nam swoje profile w social media i patrz, jak rośnie liczba Twoich fanów, ich aktywność, a w rezultacie rozpoznawalność Twojej marki, a co za tym idzie sprzedaż!

Planujemy i realizujemy kompleksowe działania marketingowe i wizerunkowe w oparciu o kanały social media.

Bardzo dobrze znamy specyfikę poszczególnych portali. Wiemy jak dobierać grupy docelowe, tak aby maksymalizować Twoje wyniki i jak zaplanować i tworzyć kontent w taki sposób, aby był ciekawy i angażujący. To w połączeniu z wiedzą naszych profesjonalnych marketerów, którzy przygotują, a następnie zoptymalizują kampanie Twojej marki sprawi, że wskaźniki Twojego biznesu poszybują w górę.

Co oferujemy:
– planowanie i realizowanie komunikacji marketingowej w social media (facebook, instagram, twitter, TikTok, youtube, LinkedIn i inne);
– tworzenie oraz prowadzenie i optymalizowanie reklam w środowisku Facebook Ads oraz Google Ads;
– audyt komunikacji marketingowej w sieci.

Mediovo to wspólny projekt wszystkich osób zaangażowanych w życie agencji. W 2021 roku nasze szeregi stanowiły raptem trzy osoby. 2022 rok zamykaliśmy jako 17-osobowa ekipa, która wspólnie wypracowała 4 krotnie większy obrót niż rok wcześniej. Zarządzamy ponad 50 profilami naszych klientów, tworząc komunikację w 4 językach i wyświetlając reklamy na trzech kontynentach w kilkunastu krajach.

Co wspólnie osiągnęliśmy?

– przeprowadziliśmy trzy internacjonalizacje przedsiębiorstw produkcyjnych, zdobywając rynki zagraniczne dla polskich przedsiębiorców,

– tylko w 2022 nagraliśmy 38 klipów video i zrealizowaliśmy 144 sesje zdjęciowe,

– w 2022r. utworzyliśmy i wprowadziliśmy do środowiska sieciowego 28 stron www,

– stworzyliśmy największą w Polsce skatalogowaną sieć ekranów reklamowych, w której oddajemy do dyspozycji naszych klientów ponad 6 tys. ekranów na terenie całej Polski.

W ramach projektu dot. internacjonalizacji przedsiębiorstwa IPS finansowanego z funduszy unijnych realizowaliśmy zadania z zakresu marketingu oraz tworzenia stron www, które miały umożliwić firmie produkcyjnej wejście na nowe rynki tj. rynek niemiecki oraz rynek norweski. W tym celu przygotowaliśmy dla Thermo IPS dwie domeny z funkcjonalnością sklepu online oraz szereg materiałów reklamowych w językach obowiązujących na perspektywicznych rynkach niemieckim i norweskim. Materiały te wykorzystaliśmy w kampanii leadowej Thermo IPS, której celem było pozyskanie nowych kontrahentów.

Co wspólnie osiągnęliśmy?

– wysoka pozycja domen Thermo IPS w niemieckiej i norweskiej wyszukiwarce (kilkadziesiąt fraz w TOP 5),

– ponad 300 kontaktów handlowych do kontrahentów zainteresowanych produktami Thermo IPS,

– znaczące zwiększenie rozpoznawalności marki na rynkach norweskim i niemieckim.

Znajdująca się w odnowionej Elektrowni Powiśle w Warszawie, restauracja Tres Toros to szczególne miejsce, gdzie Goście lubują się w najlepszych daniach kuchni Półwyspu Iberyjskiego w towarzystwie starannie wyselekcjonowanych win. Zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy Warszawy dowiedzieli się o tym wspaniałym miejscu.

Cele:

– Wzrost rozpoznawalności restauracji na terenie Warszawy

– Skuteczna promocja eventów cyklicznych organizowanych w restauracji

– Zwiększenie ilości rezerwacji indywidualnych oraz grupowych

 
Działania:

– Opracowanie stałych elementów komunikacji wizualnej

– Przygotowanie i realizacja strategii komunikacji

– Konfiguracja i optymalizacja reklam facebook ads/google ads

– Tworzenie formatów foto i video na potrzeby promocji miejsca

 
Rezultaty:

– Zwiększenie rozpoznawalności marki w grupie docelowej Klienta

Dary Posejdona to biznes, którego Mediovo można by rzec, jest ojcem chrzestnym! Ekipę Darów Posejdona wspieramy od samego startu. W projekcie Dary Posejdona odpowiadamy za całościową koncepcję obecności marki w sieci. Poczynając od kontentu na kanały social media, po wykreowanie brand heroe, kończąc na kontakcie z lokalną społecznością poprzez aktywność na grupach i tworzenie eventów wokół lokalnych sklepów.

Co wspólnie osiągnęliśmy?

– Aktywny rozwój marki od 1 do 7 punktów sprzedaży.

– Najbardziej rozpoznawalna sieć delikatesów rybnych w aglomeracji warszawskiej w zaledwie dwa lata.

Możliwość brania czynnego w dynamicznym wzroście naszych klientów, zawsze łączy się dla nas z ogromem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. W okresie 2020-2022 związaliśmy się z firmą Najlepszy Ekogroszek, która postawiła przed nami wyzwania polegające na zwiększeniu sprzedaży online oraz promocji rozwijającej się sieci franczyzowej punktów stacjonarnych. Branża energetyczna nie należy do najłatwiejszych pod kątem komunikacji, dlatego niezwykle ważny w tej realizacji okazał się dobór odpowiednich narzędzi i postawienie na realną wartość, jaką firma może przekazać odbiorcom.

Co wspólnie osiągnęliśmy:

– rozwój sieci franczyzowej od 2 do 13 punktów w przeciągu niespełna roku,

– wzrost zaangażowania odbiorców o przeszło 450%,

– ROAS w sklepie online na poziomie 22,8.

Naszym zadaniem we współpracy z firmą DOLFOS oraz DOLOFS PETS było przygotowanie i wdrożenie strategii komunikacji, która ożywi kanały social media firmy, zwiększając aktywność użytkowników. Naszym zadaniem jest także konsekwentne zwiększanie widoczności strony i świadomości produktowej pośród odbiorców DOLFOS oraz DOLFOS PETS.

W przeciągu pierwszego półrocza przygotowaliśmy szereg materiałów video, odwiedzając z kamerą zarówno siedziby DOLFOS oraz DOLFOS PETS, jak i partnerów DOLFOS na terenie kraju.

Co wspólnie osiągnęliśmy?

– zwiększenie zasięgu profili o ponad 800%,

– wzrost aktywności użytkowników o ponad 500% w pierwszym półroczu,

– znaczący wzrost widoczności strony w wyszukiwarce (kilkadziesiąt fraz w TOP 10).

Fryderyk Festiwal to najważniejsze polskie muzyczne święto, podczas którego przyznawane są prestiżowe nagrody za osiągnięcia muzyczne.

W trakcie trwania 29. edycji Fryderyk Festiwal mieliśmy przyjemność odpowiadać za kontent tworzony na social media tego wydarzenia, w tym stworzyć profesjonalną wideorelację oraz fotorelację z Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach oraz z Gali Muzyki Poważnej w Tychach.

Co wspólnie osiągnęliśmy?

– Organiczne pozyskanie obserwujących fb + 1500 obserwujących / ig + 3500 obserwujących

– Wygenerowanie organicznego zasięgu profili na poziomie 1,4 mln odbiorców

– Wzrost aktywności odbiorców o ponad 5000%

– Wzrost zasięgu o 3500%